Participativní rozpočet 2020

Co je participativní rozpočet?

Během navrhování rozpočtu naší městské části pro rok 2020 jsme slíbili, že část rozpočtu vyhradíme pro tzv. Participativní rozpočet. Co to je?  Jednoduše řečeno – vedení městské části vyhradí část peněz z ročního rozpočtu a obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mohlo v Ďáblicích vylepšit. Při vytváření těchto návrhů by se občané měli setkávat na veřejných diskusích a debatovat o tom, co by chtěli změnit a jak. Společné návrhy pak předkládají vedení úřadu k posouzení z hlediska realizovatelnosti. Vyvrcholením je hlasování o tom, které návrhy by měla městská část realizovat – v přímé návaznosti na možnosti rozpočtu.
Cílem participativního rozpočtu není jen přerozdělit určité množství peněz. Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti i jak se mohou na zlepšování naší městské části podílet. Jedním z cílů je také naučit vedení radnice způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat. Proto je důležitou součástí participativního rozpočtu veřejné setkání a debata o návrzích, na nichž mohou vzniknout nové mezisousedské vztahy, a buďme optimisté, příjemná konstruktivní atmosféra v obci.
Přestože jsme oznámení praktické realizace tohoto záměru museli odložit, věříme, že máme stále dostatek času, aby bylo možné některé projekty do konce roku i zrealizovat.

Kdo může návrh podat?

  • Navrhovatelem může být obyvatel městské části Praha-Ďáblice starší 15 let, který je občanem České republiky nebo má trvalý pobyt na území ČR.
  • Svůj návrh musí navrhovatel podpořit podpisy alespoň 15 sousedů z MČ Praha-Ďáblice starších 15 let.
    Přihlašovací formulář návrhu a podpisový arch pro vyjádření podpory 15 obyvatel bude ke stažení na webových stránkách dablice.cz

Jaká je role občana navrhovatele?
Navrhovatelé se stanou klíčovými aktéry procesu. Budou aktivně spolupracovat s úřadem i s veřejností. V rámci veřejných projednání budou navrhovatelé sami účastníkům představovat své náměty a návrhy řešení. Úřad bude plnit pouze roli odborného konzultanta v rámci dopracovávání došlých návrhů, organizátora veřejných projednání a spolurealizátora projektu.

Čeho se může návrh týkat?
Váš návrh musí splnit jen několik základních podmínek – viz PRAVIDLA v příloze.
Oblasti návrhů nejsou nijak omezeny; vaše nápady se mohou týkat čehokoliv od opravy lavičky či koše v parku, zřízení bezbariérového přístupu či přechodu, realizace divadla či přednášky až například po zasazení stromu, novou funkčnost webových stránek atd.
Jedním z hlavních kritérií je realizace návrhu na území MČ Praha-Ďáblice a v případě úprav veřejných prostor musí být tyto realizovány na pozemcích ve správě městské části. Nahlédněte do katastru nemovitostí, zda konkrétní místo, které chcete změnit, tuto podmínku splňuje. Jinak byste museli zajistit předběžný souhlas majitele pozemku na umístění na nejbližších pět let.
Při tvorbě návrhu věnujte pozornost dodržení pravidel pro jeho podání a tomu, abyste úřadu poskytli co nejvíce informací k posouzení jeho proveditelnosti.
Náklady bude nutné účtovat přes úřad městské části. A tím pádem bude třeba dodržovat pravidla závazná pro úřad (např. procesy týkající se výběrových řízení, způsobu zařazení budoucího majetku apod.).

Přemýšlejte o svých návrzích a začněte se připravovat na představení vašeho návrhu ostatním!
Mluvte o svých nápadech s lidmi ze svého okolí – se sousedy, kamarády, známými, na ulici i na internetu.
O realizaci projektů budou ve veřejném hlasování rozhodovat sami obyvatelé MČ Praha-Ďáblice, a proto je potřeba mezi nimi pro svůj nápad najít dostatečnou podporu. Vaše návrhy zveřejníme na webu, budou prezentovány během zářijové akce „Zažít Ďáblice jinak“ a dostanou prostor na veřejné diskuzi pravděpodobně koncem září, ale to pro jejich úspěch nemusí stačit.
Využijte různé způsoby, jak dát ostatním obyvatelům vědět, proč by měli hlasovat právě pro váš nápad!
Mluvte o něm, přesvědčujte, využijte sociální média i sousedské vztahy!