Aktuální záměry MČ

Vertical Tabs

Participativní rozpočet 2024

Prostřednictvím participativního rozpočtu oslovujeme i v letošním roce občany Ďáblic, kteří se chtějí aktivně zapojit. Participativní rozpočet je nástroj pro zapojení občanů do rozhodování o tom, jaké projekty by měly být financovány z veřejných peněz.

Podobně jako v minulých letech mohou návrh na projekt podat občané Ďáblic s trvalým pobytem na území ČR. Každý občan může podat jeden návrh projektu. Stejně jako v předchozích letech zůstává celková finanční částka vyčleněná na realizaci vítězných návrhů 300 tisíc Kč. Horní hranice jednotlivých návrhů je 100 tisíc Kč stejně jako v minulém roce.

Pravidla participativního rozpočtu se mění jen minimálně. Z hlediska zodpovědnosti a případného podepisování smluv jsme horní hranici posunuli na 18 let. Mladší občané mohou návrh podat prostřednictvím zákonného zástupce. Rada městské části schválila harmonogram pro letošní rok. Podávání návrhů projektů občany je v letošním roce naplánováno do 30. května. Prezentaci návrhů připravujeme na červnové jednání zastupitelstva a do letního ĎZ. Hlasování bude poté probíhat přes mobilní rozhlas a přes hlasovací lístky otištěné ve Zpravodaji do konce července. Vítězné projekty budou vybrány a následně zveřejněny na webových stránkách a v ĎZ. Jejich realizace proběhne od srpna do října tohoto roku.

Podporované projekty zůstávají rozděleny na tři stěžejní tematické kategorie:

1) péče o životní prostředí a veřejný prostor: podpořeny budou drobné zásahy, které přispívají k oživení veřejných prostranství, a projekty, které směřují k ochraně přírody a ke zlepšování životního prostředí městské části;

2) komunitní život a aktivní trávení volného času: podpořeno bude vytvoření zázemí pro sousedské/komunitní aktivity a pro neorganizované volnočasové aktivity dětí, mládeže i dospělých;

3) realizace kulturních, sportovních, vzdělávacích akcí.

Projekt musí být umístěn na pozemcích nebo v budovách, které jsou v majetku či svěřené správě MČ Praha-Ďáblice. V rámci participativního rozpočtu nelze podat projekty, které vyžadují územní rozhodnutí či stavební povolení; vyžadují povolení majitelů sítí, komunikací, veřejného osvětlení; jsou komerční; propagují subjekty komerčního či politického charakteru; týkají se dopravních opatření.

Návrhy na využití participativního rozpočtu se podávají na podatelnu prostřednictvím formuláře, který je ke stažení na webu dablice.cz do 30. května. Návrh by měl obsahovat údaje o navrhovateli; název a popis projektu; umístění projektu; návrh rozpočtu; anotační fotografii, obrázek či nákres.

Hlasovat bude možné pro dva až tři návrhy. Rozhodujícím kritériem bude počet získaných hlasů. Při případné rovnosti hlasů bude upřednostněn projekt s nižším rozpočtem. Vybrány budou projekty postupně tak, aby nebyla překročena celková rozpočtovaná částka 300 tisíc Kč.

Navrhovatel by měl se svým projektem oslovit co nejširší skupinu občanů, kteří mohou o projektu hlasovat. Pro získání jejich podpory je důležitý nejen nápad, ale i prezentace návrhu. Realizátorem vítězných projektů jsou sami navrhovatelé. Úřad by měl plnit pouze roli konzultanta v rámci dopracování došlých návrhů a jejich rozpočtů. Veškeré náklady spojené s realizovaným projektem bude nutné zaúčtovat přes úřad městské části v souladu s pravidly závaznými pro úřad.

Těšíme se na všechny návrhy, které budou mít pozitivní dopad na místní komunitu.

Zahradní pavilon ZŠ

Náplní stavby budou chybějící odborné učebny základní školy. Horní podlaží je koncipováno jako cvičná kuchyně se stolováním. Režim užívání je plánován pro školní výuku od 8 do 16 hod., poté pro zájmové kroužky nebo kurzy. Spodní podlaží je pojato jako společensko-vzdělávací. Menší učebna je pro půlenou výuku jazyků, druhá větší učebna je navržena jako univerzální prostor s využitím taktéž na půlenou výuku jazyků. Hala umožňuje alternativní využití jako výukový prostor.
Režim užívání: dopoledne školní výuka, odpoledne klubovny, družiny. V mimoškolní době je možné využít na zájmové kroužky nebo kurzy pro dospělé.
Školní dvůr je koncipován jako malá zahrada s dětskými hracími prvky, amfiteátrem, užitkovou zahrádkou s bylinkami a ovocnými keři, ovocnými stromy, vrbovým altánem a místem na kola. Nový pavilon rozšiřuje plochu dvora o dvě klubovny a společenskou halu.

Bytový dům Ďáblická – bytové družstvo

Bytový dům, který je společným projektem budoucího bytového družstva Městské části Praha-Ďáblice (MČ), Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou (RŘK) a investora Doma je doma (DjD). Projekt vznikl v r. 2020 a na základě vzájemných dohod a smluv získá MČ až 5 nových bytů (245 m2 bytové plochy) za velmi příznivou cenu a zhodnotí jeden ze svých pozemků, který je samostatně nezastavitelný. DjD a RŘK vytvořili Družstvo (Křižovnické bytové družstvo Ďáblice), které výstavbu zajišťuje a financuje. MČ a RŘK poskytli Družstvu právo stavby na svých pozemcích. MČ uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí kupní s Družstvem, na jejímž základě po kolaudaci bytového domu získá byty za předem stanovenou cenu a stane se členem Družstva.

Od 6. 8. 2023 do 19. 5. 2024 bude před světelnou křižovatkou Ďáblická x Kostelecká ve směru od Březiněvsi připojen na Ďáblickou ulici dočasný stavební vjezd pro výstavbu bytového domu Ďáblická 48c.

BD Ďáblická
Multifunkční hala Ďáblice

Informace o plánované multifunkční hale naleznete zde.

Videoprezentace haly

 

Silnější pro život díky ďáblické sportovní hale!
Nejlepší zbraň proti nemocem, a nejen covidu? Imunita! Posiluje se zdravým životním stylem a pohybem. Sport v Ďáblicích má naštěstí zastání a dlouhou tradici. Sportovišť je ale u nás málo. Proto ve spolupráci radnice a místního SK vznikl projekt nové haly pro širokou veřejnost, zejména pro děti a mládež. Pokud vše půjde dobře, do dvou let by mohla stát za stávajícím fotbalovým hřištěm. Doženeme tak okolní městské části, kde už haly stojí a místní je hojně využívají.

Tři otázky pro Michala Mošničku, předsedu SK Ďáblice
Pro koho je hala určena?
Především pro Ďábličáky! Pro děti z naší ZŠ, která nemá dostatečnou kapacitu tělocvičen, pro mládež, pro sportovní oddíly, ale i pro kohokoliv, kdo si chce zasportovat s přáteli. Obdobné haly mají v Letňanech, Čakovicích, Líbeznicích a nově také ve Kbelích. Myslíme na mnoho let dopředu a na využitelnost pro řadu generací.
Jak omezí stavba haly naši městskou část a kudy bude přijíždět stavební technika?
Mluvíme se sousedy stavby i se stavebním úřadem. Chceme co nejméně obtěžovat lidi, co bydlí v okolí. Budeme zodpovědní a efektivní. Stavební technika bude přijíždět po kraji travnatého hřiště. Samotná hala je stavebnice, není nijak náročná, stavba bude rychlá a šetrná k sousedům i životnímu prostředí.
Kdy začnete stavět?
Když vše půjde dobře, měli bychom na přelomu let 2020 a 2021 získat stavební povolení. Stavět by se mohlo začít za rok. Ale jsou to pouze předpoklady. Je důležité, abychom se jako ďáblická komunita semkli, vychytali všechny mouchy a projekt dobře sloužil a nepřinášel těžkosti bezprostředním sousedům.

Fakta o hale
3 hřiště, 6 šaten
Užití: celoroční, pro širokou veřejnost, nejenom pro organizované sportovce.
Konstrukce: lehká ocelová, s pláštěm ze zateplených sendvičových panelů.
Rozměry: 40 x 20 metrů, 3 hřiště (vč. čtyřmetrových výběhových zón po stranách).
Sporty: futsal, basketbal, florbal, volejbal, nohejbal, tenis, inline bruslení, frisbee a další.
Parkování: vedle tenisového areálu. Stávající parkování v ul. Kokořínská bude doplněno vodorovným značením. Rezervní kapacity na obecním parkovišti u Prefy.
Financování: 20 milionů Kč (15 milionů Kč z dotace magistrátu, 5,1 milionu z rozpočtu MČ Praha-Ďáblice).

 

 

Odvodnění Ďáblic

Nová Studie odpojení a převedení dešťových vod v povodí MČ Ďáblice (leden 2022)

Dlouholetá jednání vedení městské části s představiteli Magistrátu a PVS vyústila v roce 2020 v zadání nové studie (z prostředků hl.m.Prahy), která měla za úkol posoudit a navrhnout opatření, která by zabránila zaplavování částí naší městské části. Jak ukázala několikrát v posledních letech „matka příroda“, deště se nechovají podle norem a pravděpodobností, přicházejí stále častěji i extrémních srážky, např. takové, jaká spadla na území Ďáblic v srpnu 2020, kdy v Ďáblicích bylo naměřeno celkem 66mm srážek za 63 minut!

Představená studie vychází z výsledků předchozích prací zabývajících se odvodněním Ďáblic od roku 2000, tj. zejména z generelu odvodnění z roku 2007 a z návrhu zpracovaného spol. VRV s.r.o. pro investiční odbor Magistrátu v letech 2018-19. Navrhovaná řešení a zejména umístění retenční nádrže byla diskutována od počátku jednání se zástupci  Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou, který si v průběhu posledních dvou let začal ujasňovat i své zájmy a priority pro budoucí rozvoj území statku a jeho okolí severní části zastavěného území Ďáblic.

Shrnuté výsledky studie jsou v přiloženém souboru ( PVS, Ing. Rosypalová, leden 2022)

Záznam z besedy dne 30.11.2021, na které byla studie i záměry Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou představeny, můžete ve formě videa shlédnout na www.facebook.com/events/599614931324335/?ref=newsfeed (odkaz je externí)
Část věnovaná Odvodnění Ďáblic začíná v čase cca 36:00. Mohou sledovat i ti, kteří nemají na facebooku žádný účet.

 

Informace o tematice "Odvodnění" shromážděné do roku 2018 byly přesunuty do sekce Diskutovaná témata.