Den Jana Kubiše

28.5.2022 9:00
Zveme vás na největší akci, která se v letošním roce uskuteční v Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech.

Srdečně Vás zveme na vzpomínkovou akci, kterou si připomeneme 80 let od úspěšného útoku na Reinharda Heydricha. Den Jana Kubiše se bude konat v sobotu 28. května od 9 hodin v Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Po celý den bude vstup zdarma. Při této příležitosti bude unikátně vystaven originál dopisu Jana Kubiše.

Zprostředkujeme Vám jedinečnou možnost cestovat časem o celých 80 let zpět a o pouhých 10 kilometru jižněji – do ulice V Holešovičkách dne 27. května 1942, kde se stanete svědky dějinné události, a to prostřednictvím brýlí s virtuální realitou.

V zámeckém parku bude k vidění vojenská historická technika, projdete se vybaveným stanovým táborem klubů vojenské historie. Během dne Vám jejich členové předvedou ukázky historických zbraní, uniforem, spojovací techniky apod. Pro Vaše děti připravila Československá obec legionářská zajímavé aktivity.         
Odpoledne si budete moci exkluzivně vyslechnout přednášku historika Eduarda Stehlíka o Janu Kubišovi. Proběhne autogramiáda tohoto autora knih s historickou tematikou a také badatele Vlastislava Janíka, autora knihy „Mauthausen – konečná stanice“. V podvečer se můžete těšit na koncert kapely Taxmeni a jejího člena Jaroslava Čvančaru. Nabitý program zakončí promítání filmu režiséra Jiřího Sequense „Atentát“ z roku 1964.

V průběhu celého dne můžete navštívit expozici věnovanou životu v Protektorátu Čechy a Morava a domácímu i zahraničnímu odboji. Účastnit se můžete také komentovaných prohlídek kaple sv. Anny od architekta Santiniho, která se nachází v zámeckém parku.

U příležitosti této akce budou veřejnosti výjimečně zpřístupněny části dolní zámku v Panenských Břežanech – bývalého sídla Heydrichových.

Aktuální informace se dozvíte na webových či facebookových stránkách památníku.

Těší se na Vás pracovníci Oblastního muzea Praha-východ a Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech.

Přílohy: 
Sdílet