Hvězdárna

Díky úspěchu astronomické přednášky se 10 občanů Ďáblic rozhodlo založit hvězdářský kroužek. Činnost kroužku se úspěšně rozvíjela a již v roce 1954 se několik nadšenců pustilo na vrchu Ládví do svépomocné stavby lidové hvězdárny. Pro základní stavbu použili panely, které zbyly ze stavby prvního panelového domu v tehdejším Československu, a již v roce 1956 se kroužek pyšnil krásnou pozorovatelnou s kopulí, přednáškovým sálem, knihovnou a temnou komorou pro forografické práce, ... a obec se pyšnila svou novou dominantou, která dodnes dává svému okolí svůj neopakovatelný ráz.

Aktuální program

naleznete zde

Kontakt

Hvězdárna Ďáblice
Pod hvězdárnou 768, 182 00 Praha 8, tel.: 283 910 644
e-mail: dablice@planetum.cz
www.planetum.cz/hvezdarna-dablice/

Z historie hvězdárny

29. května 1952 se v Ďáblicích uskutečnila přednáška o vesmíru, které se zúčastnilo 200 lidí.  Na základě tohoto úspěchu se 10 občanů Ďáblic rozhodlo založit hvězdářský kroužek. Činnost kroužku se úspěšně rozvíjela a již v roce 1954 se několik nadšenců pustilo na vrchu Ládví do svépomocné stavby lidové hvězdárny. Pro základní stavbu použili panely, které zbyly ze stavby prvního panelového domu v tehdejším Československu, a již v roce 1956 se kroužek pyšnil krásnou pozorovatelnou s kopulí o průměru 5,27 m, přednáškovou síní, knihovnou a temnou komorou pro fotografické práce...a obec se pyšnila svou novou dominantou, která dodnes dává svému okolí svůj neopakovatelný ráz.

O postavení hvězdárny se nejvíce zasloužili: Zdeněk Corn, Jaroslav Tůma, Miloslav Wimmer a vědecký pracovník dr. Hubert Slouka, člen astronomické společnosti. Pro pozorovatelnu se dokonce podařilo získat z depozitáře Národního technického muzea v tehdejší době jeden z největších dalekohledů u nás, který byl původně určen pro Petřínskou hvězdárnu.

V roce 1958 členové astronomického kroužku rozšířili své zázemí o dílnu, sklep a druhou pozorovatelnu s pětimetrovou kopulí. Nejvíce práce jim dalo vylámání skály pro sklep.

Na návrh kroužku byla Lidová hvězdárna Ďáblice předána v roce 1969 hvězdárně Praha - Petřín. Stalo se tak proto, aby hvězdárna byla lépe využita a aby se podstatně zlepšilo i její technické vybavení.

Sdílet