Akce 115. výročí SDH Ďáblice a 50 let od založení ďáblického kina aneb „kakaová skvrna velikosti mexického dolaru“

15.5.2015 13:00 - 23:00
V pátek 15. 5. proběhla na volném prostranství před bývalým ďáblickým kinem akce s odpoledním programem pro děti, v rámci které připravili ďábličtí hasiči pohoštění a soutěže pro naše nejmenší. Děti si mohly vyzkoušet střelbu ze vzduchové pistole, zásah na cíl z hasičské proudnice a další aktivity, za které byly odměněny sladkostmi.

Po západu slunce ve 20:45 následoval malý výlet do historie svépomocí realizované stavby ďáblického kina formou AV prezentace, který nám připomněl doby, kdy byli místní lidé ochotni věnovat hromadně svůj čas a um ve prospěch společné věci.

Ve stejném stylu jsme si připomněli výročí našeho slavného „prvního československého paneláku“ v ulici U Prefy 25, do kterého se první nájemníci nastěhovali 1. července 1955 a který díky zdařilé rekonstrukci pláště v roce 2009 stále skvěle slouží svému účelu.

Díky plodné spolupráci MČ Ďáblice s Národním filmovým archivem následoval zlatý hřeb večera, projekce digitálně obrazově i zvukově zrestaurovaného filmu „Limonádový Joe aneb Koňská opera“ z filmově velmi plodného roku 1965 (režie Oldřich Lipský, full HD kopie, rozlišení 1920x1080 ve formátu Cinemascope  1:2,35), kde jste mohli být svědky skvělých hereckých výkonů špičkových českých herců té doby.

I když jsme byli nuceni přesunout tuto akci z původně plánovaného termínu 29. 5. o celých 14 dní dříve kvůli jiné akci plánované na toto datum, stále se našlo dost milovníků filmu, kteří i přes nízkou večerní teplotu setrvali až do konce projekce po 23. hodině večerní.

Osobní poděkování: Petr Kohout (hlavní organizátor akce), Filip Mareš, Petr Jirků, Pavel Krejčí (SDH Ďáblice-realizace her pro děti a občerstvení), Hana a Leona Macháňovy (AV prezentace Kino + Panelák), Karel Bezušek (Startproduction-technické zajištění), Martin Harčarik (Mikenopa-AV zajištění), Jiří Forejt a spol. (NFA).

Dále děkuji všem divákům jménem organizátorů akce za účast a slibuji, že tuto akci budeme v příštích letech opakovat, nejlépe v pozdějším červnovém či červencovém termínu.

Zkontrolujte si prosím svá zápěstí, zda tam nenajdete kakaovou skvrnu velikosti mexického dolaru.

Přeji vám všem hezký začátek léta 2015

Martin Lonek, zástupce starosty

Sdílet